Odmowa prawa do odliczenia podatku naliczonego powinna mieć miejsce w każdym przypadku, gdy:
- podatnik popełnia oszustwo lub nadużycie,
- gdy podatnik wiedział, że przez nabycie towaru uczestniczył w transakcji związanej z oszustwem w zakresie VAT,
- gdy podatnik powinien był wiedzieć, że przez nabycie towaru uczestniczył w transakcji związanej z oszustwem w zakresie VAT.
Ustawa o VAT
Art. 96.9 pkt. 5. Naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika, jeżeli posiadane informacje wskazują na prowadzenie przez podatnika działań z zamiarem wykorzystania działalności banków w rozumieniu art. 119zg pkt 1 Ordynacji podatkowej lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi w rozumieniu art. 119zg pkt 9 Ordynacji podatkowej. 9a. pkt.5. Wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT podlega także podatnik, który prowadząc działalność gospodarczą wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że dostawcy lub nabywcy biorący udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie tego samego towaru lub usługi uczestniczą w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej.
Zachowanie należytej staranności
- Podejmowanie działań mających na celu ocenę prawdopodobieństwa uczestnictwa nieświadomie w oszustwie podatkowym.
- Dla dochowania należytej staranności podatnik powinien zweryfikować swojego kontrahenta, czyli dostawcę towaru i okoliczności transakcji z nim zawieranej.
- Jeżeli podatnik nie będzie odpowiednio uważny przy zawieraniu transakcji, a więc zignoruje obiektywne okoliczności, wskazujące na to, że transakcja może mieć na celu naruszenie prawa lub oszustwo, wówczas powinno zostać zakwestionowane prawo tego podatnika do odliczenia podatku naliczonego.
Autor artykułu:
Dr hab. Prof. US Tomasz Strąk
Dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej,
jeden z głównych autorów ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Zapraszamy do skorzystania z programu, który pozwoli wykryć ryzyko transakcji związanej z oszustwem w zakresie VAT:
- DGCS Należyta staranność i biała lista (odrębna aplikacja)
- DGCS System Należyta staranność (rozszerzenie do programu DGCS System)